Nepodepsané příspěvky a fotografie - mad snailer. 
Odborný PC poradce - HH.

Vítejte v tajuplném světě Achatin

P7100075a.jpg
P1120310.JPG
P9160144.JPG
P8013331.JPG
Limicolaria flammea
Limicolaria flammea
                     Rubrika je doplňována  průběžně!
 
 
Co mám dělat, aby mi šneci neviseli na stěně?
Asi nic. Řada druhů se zavěšuje na svislé plochy, kde odpočívají, tráví a defekují. Naopak je to výhodné, zvláště jsou-li volné rohy, protože achatiny jsou celkem čistotné a svůj trus ukládají do rohu. Neznečišťují tak centrální plochu terárka.
Co mám dělat se šneky, když čistím box?
To je celkem na tobě. Já šneky vyndám do vany, kde je vlahou vodou umyju, vykoupu (reticulaty) nebo osprchuju. Zatím si připravím substrát, starý vysypu, terárium vypařím horkou sprchou a umyju, nasypu nový substrát. Pak šnečky taky přeměřím, zvážím a vyfotím, jak rostou. Potravu jim při tom nedávám žádnou, oni se pak s radostí poryjí v čerstvém substrátu.
Myslel jsem, že teď v létě budou šneci aktivní a žraví, ale je to spíš naopak. Přitom mají v tera krásných 28 stupňů a vlhko taky. 
Je třeba se podívat na tabulku klidových období. Někteří šneci teď vyžadují spíš sušeji nebo chladněji a estivují nebo aspoň odpočívají, neboť to mají zakódováno v genech. 28 stupňů bez možnosti uchýlit se do chladnějšího sektoru tera je pro ně stresujících, a proto ani nežerou a zatahují se. 
Musí mít achatiny v tera misku s vodou? Mohou se utopit?
Miska s vodou tam být nemusí, šneci dostávají dostatečné množství vody v potravě. Ale dost druhů si na takový komfort potrpí, např. reticulaty, achatiny. Ovšem je nutno misku často vymývat. Je dobré, aby byla miska nízká a okraje  oblé, aby si šneci neodírali ulity. Že by se šnek utopil celkem nehrozí, protože je od přírody opatrný. Nebezpečné jsou pouze řídké kašičky pro maličká mláďata, která lezou za žrádlem do misek. Prostě se v tom utopí jako v bažině. Protože šneci vodu většinou vylijí, je taky substrát brzy rozbahněný a je třeba ho brzy měnit. Proto považuji za vhodnější poskytnout šnekům občas  sprchu nebo koupel ve větší a hlubší (asi jako šířka ulity) nádrži v koupelně. Mívá to i povzbuzující účinek na jejich chuť k sexu.
Jak často se má rosit a jak moc? Já mám v tera hned moc mokro.
Stačí večer 1-2 stisky postřikovače. Jakmile se stěny orosují, není nutno postřikovat vůbec.
Jak je to se svícením v tera? Má se, nemá se? Čím?
Achatiny jsou noční živočichové, tudíž jim není třeba svítit. Pokud ovšem máme v terárku rostliny (které nám šneci nežerou a neválcují - což může být tak týden :)) a chceme, aby prospívaly, měli bychom svítit zářivkou pro akvária. Ale brzy přijdeme na to, že to byl zbytečný výdaj.
Mohu dát šnečkům houby? Který druh?
Samozřejmě. Bezproblémové jsou kupované hlívy i žampiony. Z lesních hub jsou to choroš šupinatý, václavky a druhy lišek. Ostatní houby, především rourkaté, jedině zcela mladé, které nemají v sobě žádné hmyzí příživníky, lepší je dát jen zdravé kloboučky bez lístků či rourek. A hned ráno vše odstranit. Nevím totiž, jak by se vylíhnutý hmyz choval v teráriu. 
Moje fuliky se skoro vůbec nezahrabávají a visí pod stropem tera. Proč?
Na rozdíl od západoafických těžkých archachatin, které dávají přednost zahrabání do substrátu, východodafrické lissachatiny hledají úkryty spíše v mechu a v listoví stromů a keřů, proto často hledají útočiště na stropě tera. Jestliže je ale v teráriu moc sucho, snaží se taky zahrabat do substrátu.
Jakou kytku můžu zasadit do terárka?
Každou, která snese rozptýlené světlo, teplo a hodně vlhka a je nízkého vzrůstu. Určitě ti poradí v květinářství. Obecně pěkná a všemu odolná s nespočtem variet je tradeskancie ( lidově podenka, voděnka, laskavec, blázen). Šneci ti ji sice brzy okoušou, ale můžeš si pěstovat v květináči náhradní. Jiné vhodné rostliny jsou zobrazeny v rubrice Chovná zařízení. Dobrý by byl také acorus mini, je to nějaká puškvorcovitá rostlina s trávovitými listy. Je tuhý a asi by chvíli vydržel.
Můžu dát do terárka kámen? 
Samozřejmě, nejvhodnější je nějaký druh vápence. Je dobré ho umístit do rohu, aby na něj šnek nemohl spadnout. Vhodnější by však byl nějaký kořen pro akvária. Ovšem uvědom si, že jakýkoli dekorativní předmět ubírá šnekům místo pro zahrabání a tobě pro vkládání misek s potravou a vodou. Pak v takovém tera není k hnutí a také to komplikuje čištění. Podívej se do rubriky Chovná zařízení na dobrá řešení.
Jak mám dát šnekovi najevo své přátelství, aby se mnou komunikoval? 
 Vyjdi z toho, co je jeho prioritou: mít teplo, vlhko, domov, potravu, ustálený režim, pak se bude cítit bezpečně. A to by mělo být tvým cílem i odměnou. Šnek sice velmi špatně vidí, ale zato velmi dobře cítí, bude znát pach tvých rukou a přestane se bát při manupulaci. A to bude projev jeho přátelství.
Můžu dát šnekům listy brokolice? 
Achatiny můžou listy všech křížokvětých zelenin i plevelů, které ti vyrostou na zahrádce. Ne všechny jim ale chutnají. Nejlépe přijímané jsou listy kedlubny.
Jak velké potřebuji terárium? 
Já obvykle počítám pro 2-3 dospělce: 3 délky ulity na délku, 1 ulita + 5-7 cm na šířku a výška alespoň jedné stěny (je--li tera zkosené) také 1 ulita + 5-7 cm. Takže pro 2-3 retikulaty zhruba 50x25x25. Ale nepovažujte to za dogma. Obecně skleněná terária nad 50 cm už jsou obtížná na manipulaci. A další poznatek - šneci se rádi mačkají:)
Může achatina přežít v naší přírodě? Četl jsem, že v Americe se i rozmnožily fuliky.
Ano, v jižních státech v Americe se to stalo. U nás to není pravděpodobné. Achatiny pocházejí z oblastí, kde se nesetkávají s takovou zimou, jako je u nás. Nejsou tudíž  "naprogramované" hledat nějaké nezámrazové hloubky, nehledě na to, že i v takových hloubkách není teplota vyšší než 4 - 8 st. Mohou odolávat v teplém počasí, prostě se zahrabou někde ve stínu a estivují, ale s nastupujícím podzimem  se maximálně někde v kypřejší půdě zavíčkují a první větší mráz je zahubí (jestliže neuhynuly chladem už dříve).
Jak mám odlepit šneka ze skla, abych ho nevytrhnul z ulity?
Největší chybou je násilí - můžete šneka natrhnout a zabít. Pomáhá třeba postříkání vodou. Archachatiny se obvykle ihned pustí. Dobré je namočit sklo a snažit se šneka odlepit smykem dozadu a poněkud do strany. Většímu šneku opatrně vsuneme prst pod radulu a pomalu odlepujeme od hlavy. Menšímu šneku můžeme podsunout tuhý papír. 

 

Jakou teplotu vyžaduje achatina?
Achatina potřebuje průměrnou teplotu 25 st. s maximálními výkyvy 3 st. Jinak řečeno - pro západoafrické šneky teplota mezi 23-25 st., pro východo a jihoafrické 20-22 st. Vyšší teplota by měla být ve dne, nižší v noci.
Je možno v teráriu topit? Čím?
Teplota v teráriu se zajišťuje topným kamenem, kabelem, deskou, rohoží. Pokládají se pod tera. Vhodné je, když není vyhřívaná celá plocha dna, aby se měli kam šneci uchýlit, když je jim moc teplo. Přirozené pro ně je se zahrabat přes den do substrátu o teplotě asi 20 st. Teoreticky by nejvhodnější bylo vyhřívání z boku, ale to už začíná být neekonomické.
 Já mám pod tera topný kámen, ale stejně se na něm nevyhřívají, ale spí ve studeném rohu. Co s tím?
Achatiny sice pocházejí z tropických oblastí, kde teplota vzduchu dosahuje běžně 25 - 28 st. a více, ale to neznamená, že takovou teplotu milují. Naopak ve dne, kdy je nejtepleji, zahrabávají se do povrchové vrstvy půdy, kde teplota zeminy je kolem 20 st. Nepřetržitá vysoká teplota vzduchu i půdy v tera šneky vyčerpává. Proto se doporučuje v noci netopit nebo teplotu snížit.
Dalo by se terárium vyhřívat infralampou? 
Dalo, ale má to úskalí. Jednak prohřívat zeminu od vzduchu by bylo energeticky velice náročné, i když infrapaprsky pronikají. I šnek  by se tak mohl přehřát, nemá asi receptory, které by ho varovaly. Dalším úskalím je, že šneci lezou všude a mohli by se o lampu popálit. A také lampa vysouší vzduch.
Jakou vlhkost a jak mám zajistit?
Vlhkost 70 - 90 %, vlhkým substrátem, večerním rosením nebo kropením.
Poškozují citrusové plody ulity?
Ne. Při takto krátkodobém působení, jako je krmeni, rozhodně ne. Naše přítelkyně Samyasa vykonala poctivý pokus s působením kyselin na povrch ulit - závěr: Ulita je povrchovou vrstvičkou dobře chráněna.
 Je nějaká výhoda těch batátů? Jsou dost drahé. 
Batáty mají šneci rádi. Jsou ale výborným krmením pro mimi, protože vydrží v odchovničce dlouho, nechytá se jich plíseň a ani hlístice mikry se pod nimi nemnoží..
Co je to ten substrát?
Jako substrát čili živná půda se používá nejčastěji lignocel, možno použít též rašelinu nebo dokonce zem. Ale tam riskujete zavlečení cizopasníků do terária.
Je možné doporučený substrát nahradit něčím jiným (keramzit)?
Ano, ale není to přínosem pro šneky. Buď si zničí ulitu, nebo brzy uhynou, protože substrát požírají. Z ozdravných důvodů lze přechodně použít obyčejné nebarvené ubrousky nebo ještě lépe ekologický papír pro WC.
Jak tlustá má být ta vrstva substrátu?
Alespoň tak, jak široká je ulita šneka v dospělosti, stejně u mláďat. Čím vyšší vrstva, tím snáze se udržuje vlhkost.
Někdo má v tera větvičky nebo polínka. Proč?
Vkládají se kousky dřeva porostlé řasou zrněnkou, kterou šneci a zvláště mláďata s oblibou požírají.
Pořád mi po stěnách tera stéká voda. Čím to je? 
To znamená, že vzduch uvnitř je parami zcela nasycen. Příčinou může být příliš mokrý substrát a nedokonalé větrání, nebo velký rozdíl mezi teplotou uvnitř a mimo tera (asi jako když se potí za chladna okna).
Jak často se má substrát měnit? 
To záleží na počtu šneků v teráriu a zda  vybíráš poctivě exkrementy. Taky jestli se ti tam neobjevili nějací nezvaní hosté. Není-li substrát rozbahněný, stačí 1x za 2 měsíce.
Chci mít 3 druhy šneků ve velkém tera, ale partner mi to rozmlouvá. Je menší lepší?
Představy začátečníků o velikém teráriu s rostlinami, kde se prohánějí různobarevní šneci, bere záhy za své. Především se tera musí často čistit, a to znamená od základu překopat. To by se rostlinám nelíbilo. Šneci stejně všechny rostliny rychle zdevastují. Jsou-li rostliny v květináčích, poskytujeme skvělé útočiště parazitům. Manipulace s velkým tera je obtížná. Jednotlivé druhy šneků se nemusejí k sobě hodit nároky nebo zvyklostmi.
Jak se dělá zateplený balíček?
Pokud balíček neobsahuje vnitřní vytápění, není zateplený. Vložené zmačkané papíry nebo polystyrénová výplň pouze zpomalí vychládání balíčku venku, ale také zpomalí jeho zahřívání uvnitř místností, a to výrazněji než vychládání. 
Dá se nějak poznat, jestli šnek nedává přednost životu na stromě? Moji šneci lezou hodně pod strop tera.
 Achatiny jsou šneci zemní a dávají přednost životu v substrátu. Nahoru lezou, když je jim moc teplo. Druhy, které dávají přednost životu na stromech, mívají ploché ulity.
 Chci si koupit šneka z dovozu. Poznám nějak, že ještě poroste?
 Ano, dospělý šnek má obústí hladce ztluštěle olemované, mladý šnek ho má ostré.
 

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
mad snailer 

 sadraphael@seznam.cz


Vážení přátelé, pokud mi chcete poslat zprávu, tak na tuto mailovou adresu.
Nepoužívejte rubriku poskytovatele Poslat zprávu.  

Limax cinereoniger
Limax cinereoniger
12. 2. 2012 jsme si to tu založili.
Img_0033.jpg
Kopírování textů
Tyto stránky vznikly v době, kdy na českém internetu chyběly ucelené a podrobnější informace o achatinách. Na vytvoření tohoto webu, sehnání potřebných informací, překladech z cizích jazyků, shánění fotografií apod. jsme strávili opravdu hodně času. Pod každým článkem je podepsán jeho skutečný autor - tedy člověk, který sehnal informace a zpracoval je do této konečné podoby. Žádný z textů není "ukraden" odjinud a také všechny fotografie jsou zde uveřejněny se souhlasem jejich autorů. Pokud jsme nepsali z "vlastních zkušeností", pak dole pod článkem najdete odkazy na zdroje, ze kterých jsme čerpali informace.
Jakékoliv kopírování textů, fotografií nebo dokonce celých článků bez našeho vědomí považujeme za neetické, neférové a v podstatě ubohé jednání.
 
Není důvod zaplavit internet tisícem stejných nicnevypovídajících stránek. Pokud chcete přispět k osvětě, zkuste zpracovat něco, co tu ještě není... ;)
Máte-li spisovatelské ambice a baví vás psát něco nového... přidejte se k nám a staňte se spolutvůrci webu...;) Jeden kvalitní web s kompletními informacemi je vždy lepší než 10 neúplných;)

Pokud přesto toužíte po nějaké té fotce apod... napište na e-mail. My nekoušeme ;)
Za kolektiv autorů: Bebecha (12. 5. 2008), mad snailer (12. 2. 2012)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one