Nepodepsané příspěvky a fotografie - mad snailer. 
Odborný PC poradce - HH.

Vítejte v tajuplném světě Achatin

P7100075a.jpg

Pro zdraví šneků - FAQ

na rubu je patrná perleťová vrstva, líc je nelesklý
na rubu je patrná perleťová vrstva, líc je nelesklý
Poznáme je podle ztuštělého prostředku těla.
Poznáme je podle ztuštělého prostředku těla.
1-P8200074.JPG
okus ulity/špatný růst ulity - způsobeno vnitřními problémy
okus ulity/špatný růst ulity - způsobeno vnitřními problémy

 

   Rubrika je doplňována průběžně! 

 
Jak mám odvíčkovat šneka? 
Nevím, proč bys to dělal, umí to sám. Spíš se zamysli, proč se zavíčkoval: Má období klidu? Je mu moc zima/teplo? Má příliš nízkou/vysokou vlhkost? Bez velkého rámusu mu nevhodnou podmínku změň a zase bude aktivní.
Když jsem si koupil 3 šneky od jednoho chovatele, nemůže dojít k postižení odchovu příbuzenskou plemenitbou?
Literatura říká, že není nutno mít obavy, u šneků třeba i po 20 letech chovu z jednoho kmene nedochází k poškození potomstva. Příroda vychází z předpokladu, že mladá generace se nevzdaluje příliš z domova rodičů, a tak to tak zařídila :) Podstata je v genetice - různost genetického vybavení u jednotlivých vajec.
Ale moje vlastní zkušenost říká, že je důležité mít štěstí při volbě připařovaných jedinců. Obávám se, zda si autoři výše uvedeného tvrzení zkontrolovali, jak se promítlo spáření nevhodných sourozenců či příbuzných do populace. Pravděpodobně se jejich vejce nevylíhla, nebo mláďata uhynula velmi záhy. Doporučuji tedy neprochovávat příbuzensky na více než 3 generace, a nebo  si zároveň vytvořit alespoň dva kmeny.
I tvar misky může být příčinou úhynu šneků!
Zkušenost: Dala jsem malým varicosám hlubší misku s kolmými stěnami jako napaječku. Vím, že šnek se sám od sebe neutopí, ale tahle napaječka se stala málem osudnou dvěma šnekům. Vlezli si do ní současně a tak se tam strkali, až se docela "zašprajcli" a nabrali si do dýchacích otvorů vodu - jeden zřejmě víc. Nevím, jak dlouho tam byli, možná až 20 hodin. Když jsem je vysvobodila, nereagovali na nic. Naštěstí se jeden probral po několika hodinách a druhý do rána. Zároveň tu máme další ze svědectví, že šnek se tak rychle neudusí. Avšak měli bychom si na podobné chyby dávat pozor.
Moje nová A. achatina asi pokousala staré albopikty, protože se jim udělala za krkem bílá skvrna. Pak uhynuly. Zajistila jsem přitom dobré krmení a vysokou vlhkost, aby se aa měla dobře.
Bohužel asi to nebylo pokousání, ale tzv. leukoderma, onemocnění pokožky zřejmě bakteriálního původu, které se u albopikt rozvinulo po zvýšení vlhkosti a možná i překrmování. Možná aa nákazu přinesla. Je třeba dodržovat po nákupu karanténu a také nedávat spolu různě náročné druhy.
Můj starší šnek leze mladšímu na ulitu a kouše ho do krku. Mám je oddělit?
Není  to nic hrůzostrašného. Větší šnek zřejmě už pohlavně dospěl a toto kousání shora do krku je projev dvoření svému partnerovi, kterým ho chce získat pro páření. Ovšem není-li menší šnek ještě dostatečně vyspělý, neopětuje výzvu a vypadá to pak jako šikana. Je-li  jeho krček už dost okousaný, bude lepší asi na měsíc je oddělit. Mezitím si všimni, zda mladší už ukazuje kousek pářicího orgánu. Společná koupel pak podnítí jistojistě ochotu k  páření.
Našla jsem u skříně ulitu šneka. Je to ten, co mi před 14 dny utekl. Ale není v ulitě vidět. Je mrtvý?
Není třeba se ještě děsit. Nedostatkem vlhkosti se šnek zatáhl do hloubi ulity, aby snížil odpar. Vezmi ho pod vlahou sprchu a potom ho polož na dno vany pokryté asi milimetrem vody. Nějakou chvíli to asi bude trvat, ale nakonec šnek ucítí vodu a vyleze. Nech ho napít a ulož do terária.
Šneci mi snesli vajíčka. Mohu je nechat v boxu?
Rozhodně ne, přijdou tam o život. Pročti si rubriku Rozmnožování plžů - Co s vajíčky.
Můj šnek se zatáhl do ulity, je tam už asi 14 dní a vypadá čím dál tím menší. Co s tím?
V takovém případě už asi nic nepomůže, je třeba se smířit s jeho odchodem. Pravděpodobně hyne na přemnožení vnitřních cizopasníků. Zatahování hlouběji do ulity svědčí o tom, že se šnek necítí dobře.
Mám nové šneky a mají jaksi "průjem". Čím to je, vadí to?
Trus achatin je tvarovaný, má podobu vařené špagety, barva podle toho, co sežral. Je-li u nových šneků řídký, znamená to buď přechod na nezvyklou stravu, nebo to signalizuje vnitřní cizopasníky. V každém případě je třeba karanténa, večer baterka a lupa ke studiu exkrementů a sledovat, jestli se problém brzy vyřešil. Přetrvává-li, je nutná léčba.
Proč se nikde nějak důkladněji neřeší onemocnění šneků a jejich léčba?
Naše odborníky, kteří by měli možnost zadat tuto otázku patřičným jiným odborníkům :), tento problém netíží. Obecně choroby plžů jsou spolu s jejich predátory považovány za významné regulátory šnečího rozmnožovacího potenciálu, a pokud se tím někdo zabývá, tak agrobiologové s cílem výběr chorob a cizopasníků nasměrovat na  šnečí populaci  a zabránit tak  populační explozi plžů a škodám, které v jejím důsledku způsobují. 
Uhynula mi téměř všechna docela malá mláďata, sotva začala žrát. Čím to?
Zjistila jsem, že nejpravděpodobnější příčinou je umoření mláďat háďátky - drobnými hlísticemi živícími se rostlinnými pletivy, která se přemnoží nejčastěji na listech salátu, na mrkvi, okurce na velmi vlhkém substrátu. Takový list se pozná na první pohled, vypadá jako spařený horkou vodou, na okurce a mrkvi se dělají mokré skvrny. Pohyb háďátek lze zjistit při dobrém osvětlení i pouhým okem, je charakteristický pro všechny hlístice. Obrana je jen jedna. Vyměnit substrát, opláchnout šnečky na cedníku a nenechávat rostinné zbytky v odchovničce přes den, kdy mláďata stejně nekonzumují.
Moje achatina je nemocná a všichni mi radí dát ji na mrazák. Ale to je hrozné, já to nedokážu.
Úkolem chovatele je zajistit zvířeti, které má v péči, ten nejlepší život podle jeho potřeb a zvířecích představ bez utrpení. A je jedno, jestli ten život byl krátký, nebo dlouhý. Zvíře nemá představu budoucího času.
U mláďátek šneků mám sílu takových bílých žížalek 1- 2 cm. Neuškodily jim?
Není třeba se děsit. Správně říkáš, jsou to žížalky  roupice. U šneků se jim líbí v substrátu, kde požírají detrit, ale ani na těch nejmenších mrňatech nemají zájem. Prostě dej šneky na cedník a několikrát je propláchni pod sprchou. Terárko musíš vypařit horkou vodou, dej nový substrát. Ale připrav se, že jsi nezničila všechna vajíčka roupic a za čas se ti zase přemnoží. Hlavně si je nezanes do dalších terárek.
Objevila jsem v terárku takové jako roztoče, ale ne bílé, hnědé. Už mi tam uhynulo pár šnečků. Co to je?
To jsou draví roztoči, kteří se živí jinými roztoči a živočišnými zbytky. Pokud jich je v tera málo, nevšimneš si a oni konají celkem záslužnou práci. Avšak jakmile ti uhyne šnek a nezaregistruješ to, začnou se na mrtvolce velice rychle množit. Jsou nebezpeční i miminkům, a proto zase rychle vše vyčistit, vykoupat, vypařit.
Mohu dávat šneky  na sluníčko
Rozhodně to nedělej. Šneci jsou noční živočichové a přímé slunce jim škodí. Dokonce je dokáže během chvíle smrtelně přehřát. Ani v Africe se nevystavují slunci, ale jsou zalezlí v podrostu. Mimoto ozařování ulity UV paprsky má smysl jako opalování se v oděvu. Vitamíny včetně D získávají šneci hlavně stravou vyrostlou pod širým nebem.
Má šnek krev?
Šnek má tzv. hemolymfu, která je obdobou krve obratlovců. Česky se nazývá krvomíza, a to proto, že krev a míza se nedají od sebe oddělit. Krvomíza volně protéká mezi orgány a přináší jim kyslík, jehož přenos zprostředkuje krevní barvivo hemocyanin. Je na rozdíl od hemoglobinu obratlovců namodralé barvy. V hemolymfě proudí i další látky organické i anorganické, hormony a hemocyty, které plní imunitní funkci a uplatňují se při hojení poranění.
Moji šneci mají na krku zvláštní bílé útvary, které když žerou, tak se zvětší.  Nevíte co by to mohlo být?
Není to žádná choroba, ale tzv. imponování. Na pravé straně za očním tykadlem má šnek pohlavní orgán. Při setkání dvou šneků se tento orgán povystrkuje a tím šnek signalizuje: Pozor na mě!
Můj šnek si okusuje ulitu, i když vápníku má k dispozici dost.
Šneci málokdy mají tak málo vápníku ve stravě, že by se jim ho nedostávalo. Většinou jsou příčiny jinde: vnitřní cizopasníci, porucha metabolismu, stres, možná i nedostatek vody k pití.
Moje immaculata im. má na ulitě jakoby obroušenou "silnici". Co to je?
 Vlastním pozorováním jsem zjistila, že především immaculaty immaculaty (ale také varicosy) si ohlodávají ulity navzájem. Dělají to s úpornou vytrvalostí a zřejmě se tím zabývají jen někteří šneci. Příčina mi není jasná, rozhodně to není choroba, spíše zlozvyk nebo chybějící třeba stopová složka potravy - dělají to i při všestranně vyvážené výživě. (viz foto)
Spadl mi šnek a rozbila se mu ulita. Zahojí se to?
Jestliže je ulita jenom prasklá, tak ano. Jestliže jednotlivé střepy nedrží a volně se pohybují případně odpadly, je šance prakticky nulová. 
Mohu se od šneků něčím nakazit?
U šneků z domácích chovů to není pravděpodobné. Nebezpečí hrozí u importů, především z karibské oblasti a z JV Asie. Je potřeba zachovávat hygienu a vyvarovat se požití jejich tělesných tekutin (třeba ulpělých na rukou).
Jací cizopasníci se vyskytují v tera?
Jsou to různá stádia třásněnek, smutnic, octomilek, chvostoskoků,  různí roztoči, hlístice a žížaly roupice.
Jsou ti cizopasníci nebezpeční šnekům nebo člověku?
Šneky trápí stadia smutnic, roztoči a hlístice. Ostatní znehodnocují vzhled terária. Člověka obtěžují smutnice svým hojným výskytem, štípáním a napadáním rostlin v bytě, s kterými se nejspíš do terárií dostaly.
Ubližují ti bílí roztoči šnekům?
Pokud jich je málo, tak ne. Jsou to koprofágové, živí se na zbytcích trusu. Pokud se však přemnoží - a to může nastat velice rychle - začnou obtěžovat i šneky, požírají jejich sliz, mohou zalézt i do ulity a je tu katastrofa.
Jak poznám roztoče, kde se tam vzali a co s nimi?
Roztoči zaplaví tera i šneky ve velkém množství. Vypadá to jako poprášené hrubou moukou, ale při bližším zkoumání poznáš, že jsou to jakoby mrňaví bílí pavoučci. Nejčastěji se zatáhnou se sušenými a skladovými krmivy. Šneky vyjmeme, dáme jim řádnou koupel, terárko vypaříme nebo dáme vymrznout, na jeden den uložíme šnečky jen na vlhké ubrousky nebo na holé. Druhý den proceduru mytí a koupání zopakujeme a vsypeme nový substrát.
 Jak se zbavím mušek?
 Muškami máme nejčastěji na mysli smutnice. Jsou malé, černé, štípají, obtěžují nejen člověka, ale i šneky svými nálety. Kladou vajíčka do vlhké půdy a jejich larvy se živí rostlinnými zbytky. Prvotním zdrojem jsou květináče s pokojovými rostlinami, jimž škodí. Že se jich zbavíme vložením koření hřebíčku nebo promísením půdy s dolomitem je pověra. Nejvíc na ně platí časté přehrabávání substrátu při úklidu v tera, mucholapky a žluté lepové desky. Máme li v místnosti rostliny, nezbavíme se jich nikdy. Smutnice bývají podle mě v některých případech příčinou špatně rostoucích ulit, když napadnou okraj pláště zodpovědný za růst ulity a poškodí ho.
Můj šnek je po snůšce zatažený v ulitě a netečný. Co s ním?
Šnek je po snůšce unavený a vyčerpaný. Je třeba ho nechat v klidu odpočinout, nabídnout mu vodu k pití a oblíbenou hodnotnou potravu nakrouhanou na jemno a posypanou dolomitem. Jeho výživa v následujících dnech musí být hodnotná.
Mohu si dát poslat šneky poštou, když už nemrzne?
Není to vhodné, protože rozdíly teplot, na které je šnek zvyklý, a jarními venkovními teplotami (v noci může být k nule), v kterých cestuje balíčkem, jsou příliš vysoké. Pokud šnek po takovém zážitku neuhyne hned, utrpí tepelný šok, který ho trvale poznamená.
Můj šnek se zavíčkoval. Proč? Jak mu mám pomoct?
Tvůj šnek se s největší pravděpodobností nezavíčkoval, ale zalepil ústí ulity poloprůhlednou pevnou blankou z hlenu (epiphragma), která chrání jeho organismus před nadbytečnými energetickými výdaji za zhoršených podmínek. Tento stav se nazývá estivace a šneka chrání v době zvýšených nebo snížených teplot, snížené vlhkosti, po snůšce před dalším výdejem energie, pokud mu neposkytneme okamžitý přísun hodnotné potravy a pití. Kromě období po snůšce je vhodné nechat šneka v tomto stavu pár dní. Jakmile uvedeme podmínky v tera do požadovaných parametrů, šnek sám vyleze. Nemá smysl ho máčet a nutit k odhození zákrovu, když podmínky nezměníme k lepšímu.
Viděl jsem u našich hlemýžďů bílé tvrdé víčko. Proč to dělají?
 Na dlouhé nepříznivé období, které jsou šneci naprogramováni očekávat (chladné zimní období, dlouhé období sucha), uzavírají ulity pevným vápenitým víčkem a snižují na minimum svůj metabolismus. Tomu se říká hibernace. Počet tepů poklesá z 36 na 3 - 4 za minutu a šnek spotřebuje asi jen 1/50 kyslíku než při aktivitě. Některé rody šneků, např. Tropidophora, mají součástí těla pevné víčko (operculum), kterým uzavírají ulitu i v době nebezpečí.
Stejně je mi to divné - opravdu mletý vápenec nemůže šnekům škodit?
 Určitě ne, protože vápence jsou vlastně produktem pradávných mořských živočichů - korálů.
 Mám 2 fuliky 4 cm a jen  jednu roční A. immaculatu, a najednou mám v tera vejce. Jak je to možné?
Jednoduše. Immaculaty mají schopnost sama sebe oplodnit, když nemůžou najít partnera. Tato vejce se normálně vylíhnou, ale u potomků je nutno počítat se zúženou genovou výbavou.
Jak vyndat mrtvého šneka z ulity?
Jestliže šnek uhynul sám od sebe, je to poměrně jednoduché. Vyrobíš si (nebo půjčíš :)) ostrý háček. Ulitu uchopíš do levé ruky, propíchneš nohu a točíš háčkem směrem k sobě - pomalu, ať tělo nepřetrhneš.Tělo poměrně snadno vypadne (pracuj raději u popelnice, v ulitě zbude nevábná tekutina). Pak si kápneš do nádoby s vodou trochu nějaké desinfekce - třeba na mytí podlahy - a ulitu vykoupeš. Po uschnutí si kápneš na dlaň kapku parafínového oleje a ulitu slabě potřeš, bude se matně lesknout. (Dělají to tak i v muzeu.)
V případě, žes šneka zamrazil živého, to tak snadno nepůjde. Možná ti v ulitě kus těla zbude. Pak to chce v nějaké konzervě povařit a po vychladnutí se snažit zbytky vyklepat.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
mad snailer 

 sadraphael@seznam.cz


Vážení přátelé, pokud mi chcete poslat zprávu, tak na tuto mailovou adresu.
Nepoužívejte rubriku poskytovatele Poslat zprávu.  

Limax cinereoniger
Limax cinereoniger
12. 2. 2012 jsme si to tu založili.
Img_0033.jpg
Kopírování textů
Tyto stránky vznikly v době, kdy na českém internetu chyběly ucelené a podrobnější informace o achatinách. Na vytvoření tohoto webu, sehnání potřebných informací, překladech z cizích jazyků, shánění fotografií apod. jsme strávili opravdu hodně času. Pod každým článkem je podepsán jeho skutečný autor - tedy člověk, který sehnal informace a zpracoval je do této konečné podoby. Žádný z textů není "ukraden" odjinud a také všechny fotografie jsou zde uveřejněny se souhlasem jejich autorů. Pokud jsme nepsali z "vlastních zkušeností", pak dole pod článkem najdete odkazy na zdroje, ze kterých jsme čerpali informace.
Jakékoliv kopírování textů, fotografií nebo dokonce celých článků bez našeho vědomí považujeme za neetické, neférové a v podstatě ubohé jednání.
 
Není důvod zaplavit internet tisícem stejných nicnevypovídajících stránek. Pokud chcete přispět k osvětě, zkuste zpracovat něco, co tu ještě není... ;)
Máte-li spisovatelské ambice a baví vás psát něco nového... přidejte se k nám a staňte se spolutvůrci webu...;) Jeden kvalitní web s kompletními informacemi je vždy lepší než 10 neúplných;)

Pokud přesto toužíte po nějaké té fotce apod... napište na e-mail. My nekoušeme ;)
Za kolektiv autorů: Bebecha (12. 5. 2008), mad snailer (12. 2. 2012)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one